Geodezja górnicza
POI FORMAT - usługi geodezyjne

Geodezja górnicza. Czym jest i jakie stoją przed nią zadania?

POI FORMAT - Skanowanie laserowe 3D
05-11-2020

Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że geodezję można podzielić na sześć głównych działów: geodezję górniczą, inżynieryjno-przemysłową, leśną, satelitarną, niższą i wyższą. W dzisiejszym wpisie poruszymy temat geodezji górniczej. Czym dokładnie się ona zajmuje?

Geodezja górnicza

Geodezja górnicza

Geodezja górnicza zajmuje się zagadnieniami związanymi z wykonywaniem projektów (i ich realizacją) dla górnictwa podziemnego, otworowego, odkrywkowego i budownictwa podziemnego. Co ciekawe, podczas wydobycia węgla, roby czy gazu korzysta się często z podobnych metod, z jakich korzysta się w przypadku geodezji inżynieryjno-przemysłowej. Geodezja górnicza jest wyjątkowo precyzyjna – najmniejsze szczegóły mogą bowiem decydować o bezpieczeństwie górników. Nowoczesna geodezja górnicza korzysta z takich rozwiązań jak m.in. fotogrametria niskopułapowa i skanowanie laserowe 3D, dzięki którym rzetelną dokumentację można wykonać w sposób bezpieczny i bezinwazyjny, ale też szybki.

Zadania geodezji w górnictwie

Czym dokładnie zajmuje się geodezja górnicza? Obejmuje ona cały szereg czynności niezbędnych do zaprojektowania i zbudowania bezpiecznej kopalni. Możemy do nich zaliczyć m.in. wykonywanie pomiarów realizacyjnych, pomiarów w zakresie przemieszczeń i deformacji danego terenu, pomiary hałd, zwałowisk, wież szybowych, maszyn wyciągowych oraz wielu innych urządzeń ruchu górniczego. Do zadań geodetów górniczych należy też prognozowanie i zapobieganie możliwym deformacjom, a także wykonywanie pomiarów deformacji, które już powstały na wskutek eksploatacji kopalni. Geodeci sporządzają dokumentację kartograficzną i na bieżąco ją uzupełniają. Są odpowiedzialni również za przygotowanie dokumentacji mierniczo-geologicznej zgodnie z obowiązującymi przepisami. W wielu przypadkach odpowiadają również za inwentaryzację urządzeń szybowych oraz obserwację budynków po szkodach górniczych. W razie potrzeby geodeci proszeni są o wydanie opinii, interpretacji lub ekspertyzy naukowo-technicznej.